Zjistěte, jak na tom jste
S větší či menší vervou se vrháme do snažení a mnohdy polevíme příliš brzy. Možná potřebujete tu správnou podporu, které se vám nedostává od okolí. Je jasné, že se do svého snažení chcete pustit po hlavě a začít na plný plyn. Raději však věnujte nějaký čas zkoumání svého těla. Počítejte nachozené kroky, zaznamenejte si příjem tekutin a kofeinu nebo si udělejte výkonnostní test.
Pokud máte chytré hodinky, tak je snadno spárujete s aplikací a změříte si spánek nebo tep. Modernější verze vám budou monitorovat i saturaci nebo tlak. Nejde samozřejmě o nikterak přesné hodnoty, ale při pochybnostech můžete vyrazit k lékaři na podrobnější vyšetření.
Změřte svoje sportovní výkony
Motivaci ke cvičení potřebujeme všichni. V těžkých začátcích nás nejvíce namotivují naše vlastní výkony a jejich postupné překonávání. Běžci, cyklisté, inline bruslaři nebo lyžaři si mohou stáhnout aplikace na měření vzdálenosti. Aplikace vám spočítá nejen vzdálenost, ale také tempo, takže můžete postupně sledovat svůj progres.
Zacvičte si
Pokud nemáte čas pravidelně chodit do fitka, tak si stáhněte některou z aplikací na cvičení. Po vyplnění vstupních informací vám bude navrhnut trénink na míru a každý den budete upozorňovaní na cvičení. Na výběr jsou aplikace zcela zdarma nebo placené verze s opravdu propracovanými tréninky.
Jste-li absolutní začátečníci, tak prvních pár lekcí absolvujte pod dohledem trenéra nebo fyzioterapeuta. Při cvičení hraje roli zejména správnost cviku. Po několika cvičeních si velmi snadno osvojíte špatné pohybové vzorce a přetížíte nevhodné svalové skupiny. Při nesprávném cvičení hrozí dokonce zvýšené riziko úrazů.
Spočítejte kalorie
80 % hubnoucí snahy najdeme v kuchyni. Pokud máte opravdu velmi špatné stravovací návyky, tak je jen velmi malá šance, že se vám je podaří přecvičit. Že se vám nechce držet dietu o kuřecím mase na vodě a zelenině v páře? To ani nemusíte.
Spočítejte si svůj ideální příjem kalorií a následně si všechna jídla zaznamenávejte do chytré aplikace, která vám hravě vypočítá, kolik jste snědli. Takto si můžete dopřát ideální porce svých oblíbených jídel a budete hubnout.
Relaxace a odpočinek
Nezapomínejte ani na odpočinek, který je pro naše zdraví nezbytný. Stáhněte si také aplikace pro osobní rozvoj, které vás naplní po psychické stránce, protože i ta se řadí do našeho zdraví. Naplňte svůj mobil aplikacemi pro usnadnění života a zbavte se stresu. Věnujte se sobě a využijte svůj smartphone na maximum.
I když jsou aplikace prospěšné, občasný detox vám prospěje. Jak na to?
- Vytvořte plán detoxikace - začněte tím, že si stanovíte jasný plán na období detoxikace od aplikací a sociálních sítí.
- Vypněte oznámení - většina aplikací a sociálních sítí vás neustále informuje o nových událostech a zprávách. Vypnutím oznámení si udržíte kontrolu nad tím, kdy a jak často budete aplikace používat, což přispěje ke klidnějšímu prostředí.
- Najděte alternativní aktivity - během detoxikace si najděte náhradní aktivity, které vám pomohou naplnit čas, který byste jinak strávili na sociálních sítích. Můžete se věnovat čtení knih, sportu, meditaci nebo se věnovat kreativním činnostem.
- Fyzická aktivita bez telefonu - vyjděte ven a vykonávejte fyzickou aktivitu bez používání telefonu. Bez přerušení od oznámení si můžete užívat čas venku a prospívat svému fyzickému i duševnímu zdraví.
- Navoďte si digitální omezení - nastavte si limity pro používání aplikací a sociálních sítí. Vědomé omezování času stráveného online může vést k lepšímu duševnímu zdraví a efektivnějšímu využívání času.
- Upravte nastavení sociálních sítí - procházejte nastavením sociálních sítí a upravte svou interakci s nimi. Můžete omezit viditelnost příspěvků, skrýt určité typy obsahu nebo se odpojit od skupin a stránek, které vás stresují.
- Offline setkání s přáteli - během detoxikace se snažte víc setkávat s přáteli a rodinou osobně. Tato osobní interakce přináší hlubší spojení a může nahradit virtuální komunikaci.
- Přehodnoťte svůj vztah k sociálním sítím - v průběhu detoxikačního období se zaměřte na svůj vztah k sociálním sítím. Zvažte, jaké jsou pro vás přínosy a nevýhody. To vám pomůže vytvořit vyváženější a zdravější přístup k digitálnímu světu.
- Čas vyhrazený digitálnímu světu - místo nekontrolovaného používání aplikací a sociálních sítí si můžete vybrat konkrétní časy během dne, kdy si můžete dovolit být online. Tímto způsobem můžete lépe kontrolovat svůj digitální život a minimalizovat negativní dopady na vaše každodenní aktivity.