Co je USB-C?
Existuje několik základních konektorů, které jsou používány pro chytré telefony či tablety. Jedním z nejčastějších je USB-C neboli USB Type-C, který vznikl teprve v roce 2013. Je menší než USB-A a řadě lidí vyhovuje víc. Má v sobě 24 kontaktů (12 nahoře a 12 dole) a jeho velkou výhodou je, že je naprosto symetrický – a je tedy úplně jedno, jestli ho zapojíte tak či naopak.
Nespornou výhodou USB-C je, že je velmi rychlý – přenos okolo 10 a 20 Gbps už je naprostou normou. A v kombinaci s protokolem Thunderbolt 3 zvládá i rychlost 40 Gbps. Je potřeba mít k tomu ovšem už USB 3.0, případně již zmíněný Thunderbolt 3.
Mezinárodní standard
Z USB-C se velmi rychle stal hit a už v červenci 2016 získal mezinárodní standard. I když dodnes řada přístrojů využívá konkurenční USB-A, tak USB-C pomalu ale jistě začíná převažovat.
Možná i proto se Evropská unie rozhodla, že z něj udělá standard. Neboli – že žádné další konektory nebudou pro nabíjení od roku 2024 povolené. Už i česká vláda letos v létě tuto výzvu Evropské unie odsouhlasila, takže konec ostatních nabíjecích konektorů je na dohled – od příštího roku už se budou prodávat jen přístroje s nabíjením na konektor USB-C.
Děs pro Apple
Uživatelé to nejspíš přivítají, protože leckdy není snadné vyznat se ve změti kabelů a najít mezi nimi ten správný. Tím, kdo je velmi proti, je zejména společnost Apple. Proč? Majitelé jejích telefonů to jistě ihned pochopí. Pro ostatní osvětlíme, že iPhony se v posledních letech dodávají s konektorem nazvaným Lightning. USB-C ani USB-A do nich nesedí. Apple si zkrátka stvořil svůj vlastní konektor. A nyní to vypadá, že přichází jeho nenávratný konec. I když společnost proti rozhodnutí Evropské unie protestovala, nebylo jí to nic platné – už teď je jasné, že od příštího roku bude muset telefony vyrábět taktéž s konektorem USB-C.
Omezení nabíjení
Proslýchá se, že Apple není s rozhodnutím EU spokojený. A proto se údajně rozhodl, že do příští modelové řady, tedy do iPhone 15, ukryje speciální čip, který bude nabíjení s pomocí USB-C omezovat. Jiné hlasy naopak tvrdí, že Apple nesmí takovou kličku udělat a nemůže v Evropské unii nijak zpomalovat nabíjení přes USB-C. A úplně stejně se spekuluje o tom, jestli USB-C dostanou i starší modely iPhone.
Jak to nakonec bude, nikdo neví. To, že budou v EU dovoleny jen konektory USB-C, už je jisté. Jak se s tím popere Apple, to uvidíme už příští rok.
Přečtěte si také S umělou inteligencí natočí video každý nebo Kvalitní fotomobil a příspěvky na sociální sítě