Ochranné sklo
Jedinou šancí, jak při pádu telefonu můžete chránit jeho displej, je mít na něm nalepené ochranné sklo. Pokud tam není, tak reálně hrozí, že displej praskne. Což může být zcela fatální a výměna displeje je velmi drahá – a u některých levnějších modelů chytrých telefonů se to skoro ani finančně nevyplatí. Proto je ochranné sklo rozhodně výhodnou investicí a měli byste jeho výběru věnovat dostatek času. Existuje přitom několik faktorů, které byste měli zvážit.
Sklo VS folie
Existuje několik materiálů, ze kterých jsou ochranná skla pro mobily vyráběna. Někdy může jít jen o pouhopouhou ochrannou fólii, která sice chrání proti poškrábání a nečistotám, ale proti prasknutí už displej neochrání. Proto je vhodnější sáhnout po druhém typu – po skle. A ne jen tak ledajakém, nýbrž po tom tvrzeném. Vyrábí se speciální metodou temperování, kdy se prudce střídají teploty, načež sklo tvrdne a stane se velmi odolným. Běžné poškrábání s ním pak vůbec nic neudělá. A leckdy odolá i pádu z menší výšky na rovný povrch. Displej je díky němu dokonale chráněn.
Průhlednost
Při výběru ochranného skla se zajímejte o jeho nejrůznější parametry. Jeho velikost je přitom jen jedním z nich (a samozřejmě ji musíte zvolit přesně podle velikosti svého displeje, respektive podle modelu svého chytrého telefonu). Důležitá je ale také průhlednost ochranného skla. Kvalitní tvrzená skla na mobil mají obvykle průhlednost okolo 98 procent – což nám na první pohled připadá jako naprosto dokonale průhledné sklo. Pokud by byla průhlednost nižší, mohlo by vám sklo na displeji vadit.
Tloušťka
Dalším parametrem správného výběru by měla být tloušťka ochranného skla. Pokud by bylo moc „tlusté“, mohlo by z displeje vyčnívat a překáželo by vám. Takže při koupi je vhodné hledat taková tvrzená ochranná skla, která nemají tloušťku větší než 0,3 milimetru – takové sklo totiž po nalepení na displej ani nezaregistrujete.
3D, Full glue nebo klasika
Dále si musíte vybrat typ tvrzeného skla. Existují totiž různá temperovaná skla, která mají odlišné vlastnosti nebo se na displej instalují jiným způsobem. Základním typem jsou běžná temperovaná skla, která se lepí jen po okrajích displeje a je s nimi celkem snadná práce. Pak jsou tu takzvaná celolepená skla (neboli Full glue), která se lepí na celou plochu displeje, což je náročnější a musíte pečlivě vymačkat všechny vzduchové bublinky, aby tam omylem nezůstaly.
A nakonec se prodává ještě 3D sklo, které má trochu zvýšené okraje, které přesahují samotný displej a dokáže tak poskytnout základní ochranu i hranám telefonu.
Přečtěte si také Jak vybrat nejlepší pouzdro na mobil? nebo Aplikace, které vás něco naučí.